Można już wypożyczać Tyskie Rowery Miejskie

rejestracja

wystarczy 1 minuta

logowanie

przygotuj telefon i PIN

W piątek, 18 maja, uruchomiony został Tyski Rower Miejski. W siedmiu samoobsługowych stacjach na użytkowników czeka 60 rowerów, w tym rowery familijne typu cargo, tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy, z którego mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Operatorem systemu jest Nextbike Polska.

Rowery Nextbike można już wypożyczać m.in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i Tychach. Wkrótce ruszą systemy w Pszczynie, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. „Śląsk i Zagłębie to dla nas kluczowy obszar rozwoju. W tym roku powiększyliśmy już istniejące systemy rowerowe, uruchomiliśmy i uruchomimy też systemy rowerowe w nowych miastach. Cieszymy się, że coraz więcej mieszkańców regionu widzi w rowerze miejskim wygodny sposób na codzienne dojazdy” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Tyskiego Roweru Miejskiego.

To pierwszy pełnowymiarowy sezon Tyskiego Roweru Miejskiego. W ubiegłym sezonie miasto wspólnie z Nextbike Polska przeprowadziło program pilotażowy, dzięki któremu mieszkańcy mogli zapoznać się z systemem. „Pilotaż Tyskiego Roweru okazał się sukcesem. Patrząc na statystyki wypożyczeń widać wyraźnie, że spodobał się tyszanom, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku rowerów będzie więcej. Zachęcam mieszkańców do korzystania z tej, nie tylko ekologicznej, ale i ekonomicznej formy transportu” – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ze wszystkich systemów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta. Oznacza to, że osoby zarejestrowane w systemie Tyskiego Roweru Miejskiego mogą bez konieczności dodatkowej rejestracji wypożyczać rowery w Katowicach, Gliwicach i dowolnym innym systemie Nextbike w Polsce i za granicą. Z tyskich rowerów będzie można jednak korzystać tylko na terenie Tychów. „Być może wkrótce będzie też można poruszać się na rowerach pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. To jedyny słuszny kierunek, szczególnie tu, w obrębie Metropolii. Zależy to od poszczególnych samorządów i porozumienia między nimi. Jesteśmy otwarci na rozmowy w tej sprawie” – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz.

Tyskie Rowery Miejskie można wypożyczać i oddawać na dowolnej z siedmiu stacji systemu – Paprocany, Dworzec PKP, Plac Baczyńskiego, Centrum, Jaśkowicka, Piłsudskiego Targowisko i Lodowisko, wyjątkiem są rowery dziecięce, które można wypożyczać i oddawać tylko na stacjach Plac Baczyńskiego, Paprocany i Piłsudskiego Targowisko, które są wyposażone w specjalnie przystosowane słupki.

Aby zarejestrować się w systemie wystarczy na stronie www.TyskiRower.pl wpisać swoje dane i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej. Co ważne, bezpłatne jest pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia. Za przejażdżkę nieprzekraczającą godziny zapłacimy złotówkę, druga godzina kosztuje 2 złote, trzecia 3 złote, a czwarta i każda następna po 4 złote.

W tym roku z Tyskiego Roweru Miejskiego będzie można korzystać do końca października. Przyszłoroczny sezon rozpocznie się już 1 kwietnia.